Home » Aktualności » Święto Niepodległości 2017

Święto Niepodległości 2017

Zgodnie z lokalną tradycją, uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości miały podwójny charakter: religijny i patriotyczny. Najpierw w naszym kościele parafialnym w południe była odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Ks. Proboszcz w swoim kazaniu wspomniał powstańców styczniowych, zamordowanych przez żołnierzy carskich w Leśniakach Chabielskich i Stanisławowie w styczniu 1863 roku, m.in. Teodora Cieszkowskiego, Jana Bykowskiego, Hipolita Kozłowskiego. Ich pogrzeb wg zapisków tutejszego proboszcza ks. Stanisława Wiśniewskiego miał być manifestacją patriotyczną, wymierzoną przeciwko caratowi. Po zakończonej Eucharystii złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicze na grobie hr. Stanisława Walewskiego, uczestnika powstania listopadowego, i odmówiono modlitwę o spokój jego duszy. Następnie przedstawiciele władz samorządowych gminy Szczerców, szkół podstawowych naszej parafii, lokalnych stowarzyszeń oraz delegacja kombatantów, druhów strażaków z Chabielic i Osin złożyli kwiaty w miejscu pamięci narodowej na placu przed kościołem. Apel poprowadziła dyrektor GOK w Szczercowie, a uświetniła go orkiestra dęta OSP Chabielice.